De Jager versterkt toezicht op DNB en AFM
Minister De Jager (Financiën) heeft zijn visie
Toezicht op Afstand, over de relatie tussen de minister van Financiën en de financiële toezichthouders, naar
de Tweede Kamer gestuurd. Hierin schrijft hij dat het toezicht op DNB en AFM versterkt wordt, hoe hij dat zal aanpakken en hoe hij de bestuursstructuur van beide toezichthouders wil aanpassen.
De minister van Financiën krijgt twee nieuwe wettelijke bevoegdheden die hem ondersteunen bij zijn toezicht op DNB en AFM. Het gaat daarbij om het vaststellen van beleidsregels voor de taakuitoefening van de toezichthouders. Daarnaast krijgt hij de bevoegdheid om randvoorwaarden te stellen aan de begroting van de toezichthouders.
De toezichthouders moeten zelfstandig en in vrijheid kunnen blijven opereren. Wel acht de minister het van belang dat de interne governance wordt versterkt door onder andere de volgende aanpassingen bij de toezichthouders:
- Een beperking van het maximum aantal herbenoemingen voor bestuurders. Bij iedere herbenoeming zal een betekenisvolle herbeoordeling plaats moeten vinden.
- Er moet een voorzitter Toezicht in de directie van DNB komen, voor het toezichtbeleid binnen DNB. De directie blijft eindverantwoordelijk voor het toezicht op de financiële sector.
- Versterking van de positie van de Raad van Commissarissen van DNB en de Raad van toezicht van de AFM door ze ook verantwoordelijk te maken voor het interne toezicht op beleidsmatige aspecten.
- De introductie van een betrouwbaarheids- en geschiktheidstoets voor leden van de directie en raad van commissarissen van DNB en het bestuur en de raad van toezicht van de AFM.
Het pakket aan wijzigingen in de Wet op het financieel toezicht en de Bankwet 1998 is voor advies naar de Raad van State verstuurd. Minister De Jager heeft in augustus 2010, naar aanleiding van het rapport-Scheltema, wetswijzigingen ter versterking van de interne governance van DNB aangekondigd.
Bijlagen bij de visie ‘Toezicht op Afstand’:
Wettelijke bevoegdheden en overleggen binnen de interventiepiramide en lopende versterkingen in de governance van DNB en de AFM (Bijlage 1)
Toezichtarrangement met de toezichthouders op de financiële markten (Bijlage 2)
Aanbiedingsbrief uitvoering plan van aanpak cultuurverandering DNB (Bijlage 3)
Uitvoering Plan van aanpak cultuurverandering toezicht DNB (Bijlage 4)
vrijdag 11-02-2011