Reactie op DNB-onderzoek ‘Duurzaam beleggen in de Nederlandse pensioensector’

De Nederlandsche Bank heeft het onderzoek ‘Duurzaam beleggen in de Nederlandse Pensioensector’ gepubliceerd. De Pensioenfederatie is verheugd over de uitkomsten van het onderzoek: een toenemend aantal fondsen voert duurzaamheidsbeleid. DNB ziet ook een toename van de intensiteit van dat beleid.

De toezichthouder heeft onderzocht in welke mate duurzaamheid verankerd is in het beleggingsbeleid van pensioenfondsen. DNB onderscheidt vijf categorieën van duurzaamheidsbeleid: niets, beperkt, actief, intensief en geïntegreerd. Van de 219 onderzochte fondsen bevinden zich er 25 in de hoogste categorie met geïntegreerd duurzaamheidsbeleid. Grotere fondsen bevinden zich relatief vaker in de hoogste categorie: voor maar liefst 58 procent van het totale pensioenvermogen wordt geïntegreerd duurzaamheidsbeleid gevoerd. 27 van de onderzochte pensioenfondsen bevinden zich in de categorie zonder specifiek duurzaamheidsbeleid.

De resultaten van het DNB-onderzoek sluiten naadloos aan bij de uitkomsten van de vijf inventarisaties Verantwoord Beleggen die de Pensioenfederatie in de periode 2003 – 2013 zelf verrichtte. Het stemt tot vreugde dat ook de toezichthouder deze positieve tendensen in de sector vaststelt.

Vervolgstappen
DNB signaleert vijf ‘vervolgacties’ of ‘actiepunten’ waarmee fondsen (en hun vermogensbeheerders) duurzaamheid verder kunnen borgen: samenwerking, transparantie, integratie in risicomanagement, standaardisatie en onderzoek. Dat zijn inderdaad belangrijke thema’s. De sector is daar al bijzonder actief op. Deze thema’s komen een op een terug in de Contouren Agenda Verantwoord Beleggen die de Pensioenfederatie in mei 2016 met de brief Verantwoord Beleggen voor een goed pensioen aan minister Ploumen toezond.

De DNB-aanbeveling tot standaardisatie van ESG-informatie (Environmental, Social and Governance) onderschrijft de Pensioenfederatie. Dit wil de sector zeker stimuleren. Daarnaast is er ook samenwerking nodig met overheden die dit thema internationaal agenderen.

Goede praktijk
Ten slotte doet DNB de aanbeveling om in jaarverslagen te vertellen welk percentage van de portefeuille duurzaam wordt belegd. Vanuit de toezichthouder bezien is dit een begrijpelijke wens, maar het is geen realistisch idee. Daartoe zou het immers noodzakelijk zijn dat alle aandelen in ondernemingen, alle obligaties en alle investeringen in vastgoed voorzien zijn van een langs objectieve normen en door objectieve instituties vastgesteld label ‘duurzaam’ of ‘niet duurzaam’. Dergelijke uniforme labeling bestaat niet. Het is daarom een goede praktijk dat pensioenfondsen zelf de wel beschikbare informatie zo goed mogelijk inzetten voor de uitvoering van hun beleid voor verantwoord beleggen. En daarbij voortdurend streven naar nóg betere informatie, de samenwerking zoeken en openstaan voor externe partijen die nieuwe kennis en inzichten kunnen aanreiken.

Bron: de Pensioenfederatie